نوشتار دیگران

هوشنگ آریانپور

نتایج تحریم ها و بمباران ایران چه می تواند باشد!؟

 

من اطمینان دارم در عرض این یکی دو سال آینده ممکن نیست که کشور آمریکا اجازه دهد آقای نتانیاهو به آرزوی قلبی خود که بمباران ایران و کشتار مردم بیگناه و ستمدیده ایران است دست یابد!؟

 

دلایل من:

 1- ایران می تواند رفت و آمد کشتی های نفتکش به خلیج فارس و حتی تاحدودی در دریای عمان را مسدود کند. چگونه:

 الف- با انداختن مین های دریایی شناور از جزایر عدیده ای که در خلیج فارس و مخصوصاً در نزدیکی تنگه هرمز در اختیار دارد( تعداد این جزایربالغ بر 20 است)  که کاری است بس آسان ، یعنی در هنگام جزر که آب خلیج در هرروز دوبار با سرعتی حد اکثر 10 گره دریایی بسوی تنگه هرمز و دریای عمان روان می شود، مین های شناور خود را بدریا بریزد . جریان آب، این مین ها را بطرف تنگه هرمز و دریای عمان روانه خواهد نمود و پس از گذشت 4 ساعت که آب دریا شروع به مد شدن می کند این مین ها دو باره بداخل خلیج فارس رانده خواهد شد. انداختن این مینها بدریا به کمتر از یکروز وقت نیاز دارد، ولی پیدا کردن و خنثی کردنشان به ماه ها و بلکه سالها مین روبی همراه با هزینه سنگین و خطر جانی و غرق ناوهای می روب همراه خواهد بود.

 ب- حتی شایعه انداختن مین های شناور کافی است که شرکتهای بیمه دریایی مانع ورود کشتی های تجاری و نفتکش به حوالی دریای عمان و خلیج فارس گردند. یعنی روزانه بالغ بر 15 الی 18 میلیون بشکه نفت صادر نخواهد شد . در نتیجه ارزش یک بشگه نفت به بالغ بر 500 دلار خواهد رسید. وبرای مدتی طولانی ادامه خواهد داشت و اثر آن باعث خرابتر شدن اقتصاد خراب فعلی جهان و ورشکستگی خیلی از صنایع و حتی کشورهای جهان خواهد بود.

 پ- ایران می تواند در صورت کلافه شدن در نتیجه تحریمها و مانع شدن کشورها از خرید نفت ایران و فروش کالای مورد نیاز روزمره ملت ایران چون: گندم، مواد لبنیاتی، مرغ و گوشت، روغن، دارو ، مواداولیه کارخانجات صنعتی ایران، قطعات یدکی هواپیما ها، علوفه ودانه های مورد مصرف طیور و دامها و غیره و غیره، طبق مثل معروف عامیانه: » دیگی که برای من نجوشید    بهتر که سر سگ در آن بجوشد» حال که کشورهای جهان ایران را در تحت فشار چنین تحریم سختی که در تاریخ جهان منحصر بفرد است، قرار داده که دودش بیشتر بچشم مردم کم درآمد کشورمان رفته ومی رود و نه مسئولان رژیم اسلامی و خلیج فارس. نمی تواند مورد استفاده برای رفع مشکلات ملت ایران گردد ، پس  چرا سایرین بتوانند از آن استفاده کنند !؟ لذا ایران می تواند با باز کردن عمدی والوهای چاه های فراوانی که در حوزه های نفتی خلیج فارس حفر شده است ،گاز و نفت زیادی بداخل دریا بریزد تا سطح خلیج فارس از نفت پوشیده شود. نفوذ نفت خام در سطح خلیج فارس و خطر آتش سوزی آن با ایجاد یک جرقه، دلیل دیگری خواهد بود که هیچ کشتی تجاری ونفتکشی نتواند وارد خلیج فارس شده و یا از آن خارج گردد .

 اگر چنین اقدامی از طرف ایران بمرحله اجرا در آید، برای پاک کردن آن علاوه بر نیاز به زمان بسیار طولانی، هزینه پاک کردن سطح خلیج فارس و بخشی از دریای عمان کمر شکن خواهد بود. ضمناً ایران می تواند یکی از نفتکش های200 الی 300 هزار تنی خود را که پر از نفت خام است و نتوانسته به مشتریان خود بفروشد، در نزدیکی در یای عمان در هنگام شروع جزر  بدریا بریزد. این نفت با آب جزر وارد تنگه هرمز شده و مانع ورود و خروج ناوهای نیروی دریایی آمریکا می شوند، به این طریق ایران می تواندبا ایجاد آتش سوزی هنگام عبور ناو هواپیما بر آمریکایی آنرا با ناوگان همراهش به آتش بکشد.

 2- در صورت بمباران مراکز نظامی ، اتمی و تاسیسات زیر بنایی ایرات بتوسط یک کشور خارجی چون اسرائیل, آمریکا و یا اتحادیه اروپایی و یا نیروهای نظامی ناتو، عکس العمل سریع ایران عبارت خواهد بود از:

 الف-  با ناوچه های کوچک سریعسیر خود که پر از مواد منفجره و توسط افرادی که حود را برای شهادت آماده کرده اند و تعداد آنها بالغ بر هزار فروند است، به ناوگان و بنادر شیخ نشینها که همگی آنها در فاصله ای کم از جزایر متعدد ایران قرار گرفته اند، ناگهانی حمله ور شده و هیچیک از سیستم های دفاعی الکترونیکی ناوگان آمریکا قادر نیست که در هر لحظه حتی با حمله توام بیش از 10 واحد دشمن بدفاع بپردازد. چون ابن واحد های کوچک ایرانی با هدف شهادت به حمله می پردازند لذا

 شانس اینکه بتوانند هدفهای خود را نابود کنند بسیار زیاد خواهد بود مخصوصاً بنادر و تاسیسات دریایی شیخ نشینها را.

 ب _ ایران با استفاده از سکوهای موشکی با برد کوتاه خود که اکثراً در روی خود رو های متحرک نصب شده اند و در سرتاسر سواحل ایران از چاه بهار تا بوشهر در حال حرکت هستند و هیچ سیستم راداری و دفاعی موجودآمریکا در شیخ نشینها قادر نیست که بتواند همه آنها را در آن واحد رد یابی نماید، می تواند موشکهای بیشمار خود را بطرف شیخ نشینها پرتاب نماید، و چون فاصله سواحل ایران با این شیخ نشینها بسیار کوتاه و ضمناً همه تاسیسات  این شیخ نشینها در یک مجموعه نسبتاً کوچک بوجود آمده است، لذا شانس بهدف خوردن موشکها نسبتاً بالا خواهد بود. در نتیجه علاوه بر نابودی شهرهای شیخ نشینها تاسیسات نفتی آنها نیز نابود خواهد شد. نابودی تاسیسات نفتی و بستن تنگه هرمز که نتیجه قطع صدور نفت است، باعث بالارفتن قیمت یک بشگه نفت در سطح جهان و فروریزی بازارهای اقتصادی جهان و تعطیل خیلی از صنایع در سطح جهان خواهد بود.

 نتیجه گیری

 با در نظر گرفتن اینکه در این درگیری احتمالی، شیخ نشینهای خلیج فارس در مرتبه اول و عربستان سعودی و تاسیسات نفتیش در مرحله دوم ،و در مرحله سوم ناوگان آمریکا و در نتیجه آن حیثیت و آبروی نظامی کشور ابر قدرت آمریکا تا حد زیادی جریحه دار خواهد شد، خاصه با اظهار علنی پشتیبانی که آقای میت رامنی از کشور اسرائیل می کند، و  وجهه خرابی که آمریکا در حال حاضر دربین سایر کشورهای جهان دارا می باشد بمراتب سیاه تر و تاریکتر خواهد شد.

 مسلم است که در این درگیری بازنده اصلی کشور ایران خواهد بود، که ضمن نابودی تاسیسات سنگین و اساسیش چون: نیروگاه های تولید برق، بنادر اصلی، تاسیسات اتمی، سکوهای نفتی دریایی ، پالایشگاه های نفت، ذوب آهن و تاسیسات مس سرچشمه،تاسیسات پترو شیمی، پلهای راه آهن و جاده ها،تاسیسات و پایگاه های نظامی سپاه پاسداران و ارتش و صدمات جانی که به شهروندان سویل کشور وارد خواهد شد، غیر قابل تصور خواهد بود.

 البته همه اینها لکه سیاهی بر عملکرد کشورهای آمریکا و اسرائیل چون پرتاب دو بمب اتمی بر روی شهرهای هیرو شیما و ناکازاکی برای ابد باقی خواهد گذارد.

 تهیه شده در اندیشگاه ملی ایرانیان

 امیر هوشنگ آریان پور

 نوامبر 2012

با سپاس از شما

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s